Badanie kleszcza w laboratorium

 

Spacerowanie po leśnych bezdrożach bez wątpienia może być bardzo fajną sprawą. Taki spacer sprawia, że czujemy się lepiej a nasze ciało jest bardziej dotlenione. Jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że w lasach czyhać na nas mogą pewne groźne owady, których ukąszenie może mieć naprawdę poważne skutki. Mowa tutaj o kleszczach, które mogą być nosicielami boreliozy.

Szybki test na boreliozę

kleszcz badanieGeneralnie kleszczy w naszym klimacie żyje całe mnóstwo. Owady te nie ukrywają się nawet w czasie zimy więc nawet podczas zimowego spaceru po lesie może dojść do ukąszenia. Trzeba więc wiedzieć co robić po takim ukąszeniu. Pierwszą i zarazem najważniejszą sprawą jest odpowiednie wyjęcie kleszcza. Możemy ten zabieg wykonać przy użyciu pęsety lub też specjalnych przyrządów, które możemy dostać w każdej aptece. Po ukąszeniu nie mamy jednak pewności co do tego czy taki kleszcz nie był nosicielem boreliozy. Najlepszym pomysłem będzie więc przebadanie takiego osobnika. Jeśli chodzi o ugryzienie przez owada jakim jest kleszcz badanie pod kątem boreliozy jest naprawdę bardzo zalecane. Pomoże nam ono w uzyskaniu informacji czy istnieje ryzyko, że zostaliśmy zarażeni boreliozą. Kleszcze dodatkowo są nosicielami bardzo poważnej choroby znanej jako kleszczowe zapalenie mózgu. Choroba ta może mieć naprawdę poważne skutki. Im szybciej przebadamy kleszcza tym szybciej będziemy mogli działać by nie dopuścić do rozwoju chorób.

Na dzień dzisiejszy z boreliozą oraz kleszczowym zapaleniem mózgu zmaga się mnóstwo osób. Pierwsza z wymienionych chorób nie jest możliwa do wyleczenia. Możemy jedynie zablokować jej rozwój. W związku z tym bardzo ważne jest to by jak najszybciej dowiedzieć się czy zostaliśmy zarażeni boreliozą. Czas w tym wypadku ma bardzo duże znaczenie.