Cegły elewacyjne to najtrwalszy i jeden z najładniejszych materiałów wykorzystywanych do wykończenia elewacji. Ze względu na walory estetyczne, materiał ten od wielu lat stosowany jest przez projektantów, zarówno przy tworzeniu elewacji, jak i w celach dekoracyjnych wewnątrz budynku.
Cegła jako ozdoba ścian i elewacji
Cegły elewacyjne służą do ekspozycji na zewnątrz – nie są zatem w żaden sposób zabezpieczane, tynkowane, służą funkcji ozdobnej budynku. Na rynku dostępnych jest mnóstwo wzorów cegieł elewacyjnych, różniących się między sobą wymiarami, kolorami, a nawet fakturą. Są odporne na różne czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg, mróz, czy promienie słoneczne. Im niższy współczynnik nasiąkliwości posiada cegła elewacyjna, tym bardziej odporna staje się na bezpośrednie działanie wody, staje się mniej podatna na utratę koloru, przebarwienia, czy porastanie mchu, czy glonów. Te o najwyższym współczynniku zwykle stosowane są przy budownictwie hydrotechnicznym jak na przykład kanały. Parametry klasycznych cegieł elewacyjnych są wystarczające dla zastosowania ich na elewacji domu jednorodzinnego w normalnych warunkach. Poza klasycznym zastosowaniem, cegły te doskonale nadają się również jako ozdoba elementów małej architektury w ogrodzie, obudowa słupów odrodzenia, a także do stosowania wewnątrz budynku. Ceglana ściana doskonale komponuje się w nowoczesnych salonach, ocieplając wnętrze.
Cegły elewacyjne doskonale nadają się do wykończenia zarówno budynków nowoczesnych, jak i w celach postarzenia budowli i nadania jej surowego charakteru. Pięknie prezentuję się na odrestaurowanych, nowych kamienicach lub jako podkreślenie elementów architektonicznych domu jednorodzinnego. Stosowane wewnątrz pomieszczenia nadają mu ciepły klimat.