Poddasze to ten segment domu, który bywa problematyczny. W domach budowanych obecnie poddasze od razu stanowi miejsce mieszkalne. W zasadzie można byłoby stwierdzić, że dach jest częścią piętra, a nie ma czegoś takiego, jak poddasze. Skupmy się jednak na domach starszej generacji, a także budynkach mieszkalnych starej daty, gdzie poddasze zawsze stanowiło problem.
Inwestując w izolacje, zyskujesz ciepło
W kamienicach, czy blokach na poddaszu tworzono suszarnie. W innym przypadku mieszkanie tam byłoby po prostu niemożliwe. Natomiast w domach jednorodzinnych poddasze traktowano, jak idealne miejsce do schowania zimowych ubrań, jak również starszych mebli, czy innych mniej potrzebnych sprzętów. Wciąż w wielu domach poddasze jest takim składzikiem. Jednak w momencie zmiany dachu, wiele rodzin decyduje się na zmienienie niefunkcjonalnego poddasza, w miejsce do mieszkania. Na pewno jest to bardzo ciekawe rozwiązanie.
Pojawia się jednak pytanie, czy w rzeczywistości na takim poddaszu można mieszkać i czy jest w nim ciepło. O ile izolacja jest dobra, poddasze może być spokojnie zamieszkiwane. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsze izolacje natryskowe nie zagwarantują nam, że temperatura na poddaszu zawsze będzie idealna. Owszem zmieni to komfort mieszkania, ale wciąż musimy pamiętać, że działanie słońca i inne zjawiska atmosferyczne zawsze wpływają na blachę i nawet ja grubsza izolacja nie uchroni nas przed zmianami temperatur na zewnątrz, zwłaszcza, jeśli poddasze znajduje się dość wysoko. Zimą problem jest mniejszy, bo, jeśli doprowadzone jest ogrzewanie i grzejniki są dość duże, to możemy zachować odpowiednią temperaturę. Latem można działać również w inny sposób. Ciekawym sposobem są przede wszystkim rolety zewnętrzne, dzięki którym promieniowanie jest mniejsze, więc przynajmniej przez okno nie dostaje się zbyt dużo ciepłą.
To bardzo ważne, jeśli mamy dużo okien na poddaszu. Dzięki roletom nie tylko przestanie nas razić słońce, ale dodatkowo będzie nieco chłodniej. Wciąż jednak warto zaopatrzyć się w dobry wentylator lub klimatyzację.