Budowa szamba, czyli zbiornika na odprowadzane z domu nieczystości, nie jest jedynym rozwiązaniem na zagospodarowanie ścieków. Coraz częściej inwestujemy we własne przydomowe oczyszczalnie, które pozwalają nam zapomnieć o problemie ze ściekami, a przy tym są przyjazne środowisku.
Własna oczyszczalnia, ale jaka?
Bezodpływowy zbiornik na ścieki to co prawda dużo niższe koszty inwestycyjne, ponieważ jego budowa jest znacznie tańsza, niż inwestycja we własną oczyszczalnię na działce. Jednak taką inwestycję warto rozpatrywać pod kątem przyszłych kosztów jej użytkowania, a pod tym kątem oczyszczalnia nie ma sobie równych. W dłuższej perspektywie czasu szambo pochłaniać będzie sporo pieniędzy z domowego budżetu, natomiast oczyszczalnia działa niemal bezkosztowo. Jeśli zatem stać nas na taką inwestycję, do wyboru mamy zarówno biologiczne oczyszczalnie ścieków, jak i oczyszczalnie z drenażem oraz te najdroższe – oczyszczalnie roślinne. Biologiczne oczyszczalnie ścieków do swojej pracy wykorzystują mikroorganizmy (odpowiednie szczepy bakterii, pierwotniaków i inne), które rozkładają odprowadzane z domu ścieki w taki sposób, że po oczyszczeniu zyskamy wodę gospodarczą zdatną do użytku w ogrodzie. Tak oczyszczona ciecz może posłużyć do sprzątania terenów przy domu, podlewania roślin, lub może być po prostu rozsączona w gruncie. W tego rodzaju oczyszczalni zarówno procesy tlenowe jak i beztlenowe zachodzą wewnątrz zbiornika. Inaczej jest w przypadku oczyszczalni z drenażem, gdzie oczyszczanie beztlenowe ma miejsce w zbiorniku (osadniku wstępnym), natomiast tlenowe w rurach drenażowych rozłożonych w gruncie na terenie działki. Ten rodzaj oczyszczalni jest nieco tańszy w budowie, a dzięki prostocie jest niemal bezawaryjny. Wymaga jednak przepuszczalnych gruntów i stosunkowo niskiego poziomu wód gruntowych.
Najdroższą inwestycją jest oczyszczalnia roślinna, która choć zajmuje sporo miejsca na działce, stanowić może jej ozdobę. Ścieki oczyszczane są między innymi przez korzenie odpowiednich roślin, dlatego sposób jej pracy naśladuje ekosystem mokradeł. Roślinami jakie stosuje się najczęściej jest trzcina, pałki, wiklina, sitowie oraz inne rośliny terenów podmokłych.