Zawory dławiąco-zwrotne są to niepozorne elementy pneumatyczne, które w znacznym stopniu ułatwiają użytkowanie siłowników. Pozwalają one w łatwy oraz wygodny sposób na skuteczną, a co najważniejsze bezstopniową regulację prędkości ruchu siłowników różnego rodzaju. Warto dowiedzieć się, do jakich typów siłowników są one przeznaczone oraz co jest istotne przed ich zakupem. Pozwoli to między innymi na regulację przepływu w jednym kierunku.
Stosujemy zawory dławiące hydrauliczne
Powszechnie dostępne zawory dławiąco-zwrotne służą zarówno do regulacji przepływów w jednym kierunku, jak również do swobodnego przepływu w kierunku przeciwnym sprzężonemu powietrzu. Jest to niezbędny element, który jest wykorzystywany w zabudowanych maszyn do regulacji oraz płynności skoku siłownika. Ważnymi elementami są zawory dławiące hydrauliczne do ciągnika. Mają one za zadanie oddziaływanie na wartość strumienia cieczy roboczej dostarczanej do odbiornika. Dzięki możliwości regulacji natężenia przepływu oleju, możliwe jest regulowanie prędkością roboczą siłowników hydraulicznych albo silników hydraulicznych, które są popularnie zasilane pompą hydrauliczną o stałym poziomie wydajności. Dławienie natomiast działa w dwóch kierunkach przepływu. Przy czym powtarzalność ustawienia jest sprawdzalna na skali znajdującej się na pokrętle. Strumień objętości w tym przypadku jest uzależniony od różnicy ciśnień czy lepkości oleju hydraulicznego.
Nowoczesne zawory dławiące są zaprojektowane w oparciu o wymogi wymiarowe czy jakościowe, które w sposób szczegółowy określają charakterystykę pracy czy wymiary. Dzięki zastosowaniu mocnej konstrukcji nadają się do trudnych warunków pracy występujących w maszynach rolniczych oraz budowlanych. Produkty tego typu występują z gwintami wewnętrznymi różnego typu, dlatego tak istotną kwestią jest ich odpowiednie dopasowanie.