Dom – kanały wentylacyjne wykorzystujące rekuperację

Nowoczesny system wentylacji opiera się na sprzężeniu kilku rządzeń. Rekuperator to centralna wentylacja najnowszej generacji. Dodatkowa instalacja systemu odzyskiwania ciepła – tak zwany gruntowy wymiennik ciepła – to coroczna oszczędność 50% kosztów ogrzewania domu. Dzieje się tak dzięki rekuperacji – odzyskiwaniu energii cieplnej z wywiewanego powietrza. Najistotniejszy jest jednak system wentylacji sam w sobie, czyli kanały wentylacyjne.

Jak dzięki rekuperacji skutecznie odzyskać energię?

rekuperacjaTo system instalacji ukrytej w tynkach, podłogach i stropach. To niewielkie rurki, wykonane z najwyższej jakości materiałów: nieszkodliwych dla zdrowia i dla środowiska. Rurki są odpowiednio wyprofilowane, więc zapewniają najbardziej skuteczny przepływ powietrza. Instalacja nie jest skomplikowana i to również jej zaleta. Gdy instaluje się w domu rekuperator i kanały wentylacyjne należy uwzględnić rozkład domu: umiejscowienie kuchni, łazienki, ilość mieszkających w nim osób oraz system ogrzewania. Przemyślany system gwarantuje efektywność rekuperacji. Wentylacja jest zazwyczaj połączona z systemem klimatyzacyjnym.

Gdy instaluje się w domu rekuperator, dba się o dostarczenie świeżego powietrza. Gdy dodatkowo montuje się gruntowy wymiennik powietrza, wpływa się pozytywnie na środowisko. Można i ocieplać dom i chłodzić – uwzględniając konieczność ochrony zasobów energetycznych. Rekuperator to niezwykle cenne urządzenie. Rekuperacja zaś, to rozwiązanie dla każdego nowoczesnego domu. Ostatecznie więc kanały wentylacyjne w tym systemie są niewidoczne, a ekonomiczne. Przekazują nam powietrze w przyjaznej temperaturze, odpowiednio przefiltrowane. I to bez naszego zaangażowania. Wystarczy stosowny przegląd instalacji. W przeciwieństwie do wentylacji naturalnej wymaga to z pewnością pewnych nakładów finansowych, ale w bilansie rocznym sprawa wygląda korzystnie.

Zamiast codziennego dbania o samodzielne otwieranie i zamykanie okien w każdym pomieszczeniu , wystarczy raz na rok zlecić drobne prace specjaliście. Nie musimy się martwić ceną. Rekuperacja gwarantuje nam przecież szereg oszczędności związanych z ogrzewaniem. Dlatego sprawdzanie instalacji nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla budżetu domowego.