Idealne kostki sensoryczne

Dzieci od pierwszych chwil życia bardzo szybko się rozwijają, a zwłaszcza w pierwszych latach. W tym okresie uczą się podstawowych umiejętności takich jak chwytanie, siadanie, chodzenie czy bieganie. W tym też okresie warto dziecku pomagać.

W czym pomagają kostki sensoryczne?

miękka kostka sensoryczna dla niemowlakaNauka w pierwszych latach odbywa się poprzez zabawę, dlatego też tak istotne są właściwie dobrane zabawki, które nie tylko bawią, ale też uczą. Pierwszymi zabawkami są małe grzechotki i gryzaki, jednak już nieco później można dać maluchom miękkie przytulanki sensoryczne. Takie przedmioty doskonale stymulują mózg dziecka do rozwoju, ponieważ dostarczają mu nowych bodźców. Miękka kostka sensoryczna dla niemowlaka będzie świetnym pomysłem już od drugiego miesiąca życia, ponieważ najczęściej jest ona kontrastowa. Dzieci pomimo, że mają rozwinięty narząd wzroku, to nie widzą wyraźnie ani nie dostrzegają barw, dlatego też pierwsze zabawki powinny być biało – czarne, bo takie barwy widzi maluch jako pierwsze. Kostki są łatwe w trzymaniu i mają odpowiednią dla dzieci wielkość. Ponadto są miękkie i lekkie, zatem maluch nie wyrządzi sobie nimi krzywdy. Do jej boków najczęściej są doszyte wstążeczki w ciekawe wzory, plastikowe lub gumowe elementy, którymi mogą być kółeczka, szeleszczące uszka czy małe piszczące zwierzątka. W takich kostkach liczyć się jak największa ilość elementów o różnej strukturze, które doskonale stymulują mózg malucha do tworzenia nowych połączeń neuronowych. Nie trzeba chyba przypominać, że im więcej ich będzie, tym lepiej.

Kostki sensoryczne już od kilku lat cieszą się bardzo dużą popularnością, ponieważ są bardzo uniwersalną i przydatną zabawką dla niemowląt od pierwszych chwil. Dostępne są w wersji kontrastowej czarno – białej albo kolorowej dla nieco starszych dzieci.