Kiedy w naszym domu pojawia się wilgoć, nie wiemy co jest jej przyczyną. Jak się okazuje jest ona bardzo prosta, to niewłaściwie wykonana izolacja przeciwwilgociowa lub przeciwwodna w zależności od poziomu wody gruntowej na terenie, na którym mieszkamy.
Osuszanie murów w budynkach
Osuszanie to kilka czynności, które mają doprowadzić do pozbycia się wilgoci, która znajduje się w murach budynku. Możemy je podzielić na kilka rodzajów na przykład inwazyjne i nieinwazyjne oraz naturalne i wymuszone. Jednak zanim rozpoczniemy prace osuszeniowe należy określić przyczynę zawilgocenia. Dopiero po jej zlokalizowaniu i naprawieniu możemy zając się osuszaniem, ponieważ bez pozbycia się przyczyny nasze mury znowu nasiąkną wodą i znowu będziemy mieli problem z nadmierną wilgocią. Jedną z najstarszych metod osuszania murów jest odtworzenie izolacji poziomej, ponieważ rezultatem tego jest wysychanie murów. Możemy między innymi podciąć mury, podmurować ławy fundamentowe albo wbić w ściany blachy ze stali nierdzewnej. Ta ostatnia polega na mechanicznym wbijaniu blach łączonych na zamek w poziomą spoinę muru. Najczęściej stosowaną metodą inwazyjną stosowaną do osuszania murów jest iniekcja. Polega ona na utworzeniu przegrody, która przerywa podciąganie kapilarne. Kolejną metodą inwazyjną jest iniekcja ciśnieniowa, która wyparła iniekcję grawitacyjną. Jednak wymaga ona specjalistycznego sprzętu, który posiadają tylko najlepsze firmy na rynku. Szybkie osuszanie murów pozwala na pozbycie się wilgoci a poprawnie wykonana izolacja zabezpiecza nasz dom.
Jeśli więc jesteśmy właścicielami budynku, w którym panuje nadmierna wilgoć albo nawet pleśń nie musimy go od razu sprzedawać. Wystarczy zainwestować trochę pieniędzy a nasz dom będzie nie tylko wolny od wilgoci i pleśni, ale ta sytuacja nigdy więcej się nie powtórzy.