Jak zainteresować dzieci lasem i przyrodą?

Dziś gdy mamy szeroki dostęp do internetu, a dzieci czasem posiadają lepsze telefony komórkowe niż dorośli, ciężko jest zainteresować je czymś. Tak naprawdę wszystko mogą zobaczyć w telewizji, w internecie, na tablecie. Trzeba jednak próbować i starać się pokazywać dzieciom jak piękny jest otaczający je świat, który można poznawać realnie. 

Rola ścieżek edukacyjnych

leśne ścieżki edukacyjneSą one głównie przeznaczone dla dzieci, choć dorośli również mogą wielu ciekawych rzeczy się z nich dowiedzieć. Ścieżki edukacyjne pozwalają organizować dzieciom ciekawe zajęcia. Nie każdy nauczyciel ma bogatą wyobraźnię. Czasem choć ma on rozległą wiedzę w jakimś temacie, nie umie jej przedstawić w atrakcyjny sposób. Ścieżka edukacyjna ułatwia to rodzicom, nauczycielom i wszelakim opiekunom. Daje gotowy produkt, który trzeba tylko zaprezentować. Jaka jest rola takiej ścieżki edukacyjnej? Przede wszystkim oczywiście przekazywanie wiedzy. Obecnie leśne ścieżki edukacyjne cieszą się ogromną popularnością, ponieważ pokazują jak przyroda może być ciekawa. Czasem wydaje nam się, że las nie reprezentuje sobą nic interesującego. Boimy się chodzić po lesie, jest tam pełno robaków, brudzą nam się buty. Jeśli jednak zaobserwujemy wiewiórkę jedzącą orzechy, mrówki zbierające pokarm i ptaki, które budują gniazda dla swoich piskląt, zmienimy nieco zdanie. Taka ścieżka edukacyjna ma pokazać dzieciom, jak wiele tajemnic skrywa w sobie las. Jak bardzo może być on interesujący i ile ciekawych rzeczy można się o nim dowiedzieć.

Dziś edukacja naszych dzieci powinna być dla nas priorytetem. Nie musimy wymagać by znały wszystkie informacje, fakty i daty. Uczmy je podejścia do życia, szanowania otaczającego świata. Szacunek ten pięknie wyrabia chodzenie ścieżkami edukacyjnymi, które pokazują jak cudowny jest otaczający nas świat.