Kilka sprawdzonych sposobów na bóle miesiączkowe

Ból miesiączkowy powodują skurcze macicy, złuszczającej swą błonę śluzową. Ból jest pierwszym objawem zbliżającej się miesiączki. Najczęściej zaczyna się na dobę przed początkiem okresu. Pierwsze 24 godziny to okres nasilonego bólu, trwa on jeszcze kilka dni, ale jego intensywność maleje.

Na bolesne miesiączkowanie może pomóc kilka sposobów

sposoby na bolesną miesiączkęNa bolesne miesiączki skarży się około 40% kobiet. Nie są to tylko bóle brzucha. Ból promieniuje do okolic krzyża i pachwin. Towarzyszy mu ból głowy i niekiedy nudności. Odczucie bólu jest subiektywne, potrafi on jednak być na tyle silny, że wyklucza kobietę z codziennej aktywności. Jego intensywność maleje z czasem. Wiele z kobiet sięga po leki rozkurczowe kupowane w aptece. Istnieją też domowe sposoby na bolesną miesiączkę. Warto poznać kilka z nim, kiedy zabraknie nam tabletek albo najbliższa czynna apteka będzie na drugim końcu miasta. Warto mieć w swojej domowej apteczce herbatę z rumianku. Działa on rozkurczająco i przeciwwzdęciowo. Taki napar pomoże nam rozluźnić napięte mięśnie. Zwróćmy też uwagę na naszą dietę przed i w trakcie miesiączki. Unikajmy potraw wzmagających produkcję gazów. Żadnej fasolki, grochu czy kapusty. Odstawmy też napoje gazowane. Pomasujmy delikatnie brzuch by pozbyć się nagromadzonych gazów i napięcia mięśniowego. Idealny do tego będzie olejek lawendowy. Warto też spróbować okładów na bolące miejsca. Można wykorzystać do tego ręcznik zamoczony w ciepłej wodzie. Połóżmy go na brzuch lub bolący krzyż.

Nie wszystkim pomogą naturalne sposoby. Niektórym kobietom towarzyszy ból tak duży, że muszą skorzystać z pomocy lekarskiej. Może być objawem stanu zapalnego lub zespołu policystycznych jajników. Może wystarczyć odpowiednio zastosowana terapia hormonalna skonsultowana z lekarzem przyniesie ulgę.