Zacząłem jako początkujący specjalista do spraw cięcia materiałów i bardzo szybko przekonałem się, jak wiele można się jeszcze nauczyć na temat obróbki plexi. Tworzywo to ma wiele zalet, przede wszystkim wystarczy cieniutka wiązka fotonów, żeby je przeciąć. Błyskawicznie nauczyłem się rozmaitych synonimów słowa plexi, bowiem materiał ten jest znany także jako szkło akrylowe czy metapleks.
Charakterystyka laserowego cięcia plexi we Wrocławiu
Bardzo szybko przyswoiłem sobie zasadę działania całego laseru z jego tubą z gazami, których cząsteczki są wzbudzone za pomocą prądu elektronowego, dzięki czemu powstaje wiązka fotonów. Ów strumień świetlny jest kierowany na metapleks. Wiedziałem, że dobrze czynię, wybierając na cięcie plexi Wrocław, bowiem stolica Dolnego Śląska jest miastem, w którym wiele firm oferuje pracę przy obróbce szkła akrylowego. Dlatego po przyswojeniu wiedzy zatrudniłem się w jednej z nich. Mogłem wykorzystać zdobyte informacje na przykład na temat rodzajów tego tworzywa. Metapleks występuje bowiem w dwóch rodzajach. Pierwszy z nich zwany jest ekstrudowanym szkłem akrylowym otrzymywanym przez topienie granulatu polimerowergo. To stosunkowo tani materiał, gdyż może być produkowany za pomocą zautomatyzowanych maszyn tworzących płyty o wyznaczonej szerokości. Drugi typ metapleksu – wylewany – jest już droższy, jednak charakteryzuje go łatwiejsze barwienie i obróbka.
Za pomocą laserów można łatwo pociąć plexi, a także je wygrawerować. Wiązka fotonów pozwala na błyskawiczne wykonanie przepięknej dekoracji. Wykorzystując laser szybko można nanieść na powierzchnię metapleksu na przykład napis z dedykacją urodzinową, czy jakąś słynną maksymę z czasów Starożytnego Rzymu, początków chrześcijaństwa czy XIX wieku, kiedy rozwój filozofii był wyjątkowo owocny i przyniósł wiele ciekawych powiedzeń.