Najlepsza sposób obróbki sklejki

 

Do jednych z najczęściej rozpoznawanych materiałów wykończeniowych z pewnością zalicza się sklejka. Ten materiał, ze względu na swój wygląd, jest powszechnie wykorzystywany, od branży meblarskiej po produkcję zabawek. Ze względu na jego delikatność, wymaga on jednak odpowiednich metod obróbki.

Zalety cięcia laserowego sklejki

cięcie laserem sklejkiGdyby zapytać o najpopularniejszy materiał wykończeniowy, z pewnością większość zapytanych osób wymieniłoby sklejkę. Jest to spowodowane tym, ze materiał ten jest wykorzystywany w wielu zupełnie różnych zastosowaniach i każdy z nas miał z nim w życiu kontakt. Wynika to z jego wyjątkowego wyglądu, przypominającego naturalne, wysokogatunkowe drewno. Jest to jednak materiał znacznie delikatniejszy, wiec wymaga odpowiedniej obróbki. Zazwyczaj wykorzystywanym sposobem obróbki jest dokładne cięcie laserem sklejki, wykorzystywane zarówno podczas wykorzystywania sklejki w branży meblarskiej, jak i podczas produkcji zabawek. Ciecie mechaniczne sklejki nie jest zalecane, gdyż zostawia nierówne krawędzie i grozi rozwarstwieniem sklejki. Dobrze wykonane cięcie laserowe pozostawia zaś idealnie równe krawędzie, nawet gdy mówimy o bardzo drobnych elementach, które mają najbardziej wymyślne kształty. Jest to możliwe dzięki temu, że maszyna do cięcia laserem jest sterowana komputerowo. To właśnie przekłada się na bardzo dużą dokładność cięcia. Maszyny cnc tnące laserem mogą również obrabiać sklejkę na podstawie wykonanego wcześniej projektu komputerowego, dzięki czemu ryzyko defektów po obróbce jest ograniczone do minimum.

Sklejka jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych. Wynika to z faktu, że wyglądem przypomina drewno, ale jest znacznie tańsza. Ze względu na delikatność tego materiału, wymaga on specjalistycznej obróbki.