Nawadnianie pól uprawnych

 

Każdy rolnik czy też sadownik doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak ważną rolę odgrywa woda w procesie wzrostu ich roślin. Nasz klimat nie należy do bardzo surowych więc w zasadzie opadów deszczu jest dość sporo. Jednak jeśli ktoś uprawia kilkadziesiąt czy nawet kilkaset hektarów to nie może sobie pozwolić na to aby nie zabezpieczać się na wypadek występowania suszy. 

Nowoczesne systemy do nawadniania pól

system do nawadnianiaNawadnianie pól uprawnych było praktykowane już w czasach starożytnych. Początkowo podlewanie odbywało się przy użyciu tradycyjnych metod polegających na ręcznym podlewaniu. Z biegiem czasu zaczęto jednak tworzyć systemy irygacyjne, które z każdym rokiem stawały się coraz bardziej nowoczesne i bardziej wydajne. Obecnie mamy do dyspozycji takie systemy, które działają praktycznie bez konieczności obsługiwania ich przez człowieka. Ostatnimi czasy szczególnie dużym uznaniem darzony jest kropelkowy system do nawadniania pól uprawnych. Takie systemy działają w taki sposób, że woda tłoczona jest niemalże bez przerwy do systemów korzeniowych naszych roślin. W związku z tym gleba pod naszymi roślinami jest stale wilgotna. Umożliwia nam to system bardzo cienkich rurek, które są rozprowadzane po całym polu uprawnym. Do tychże rurek podłączane są specjalne bagnety, które wbija się w ziemie i to właśnie po nich woda sączy się bezpośrednio do korzeni naszych roślin.

Ogólnie rzecz ujmując systemy nawadniania to rozwiązania konieczne jeśli planujemy założyć dużą plantację. Jednak coraz częściej widuje się również takie zjawisko, że systemy nawadniania są montowane nawet w przydomowych ogródkach. Dzięki temu można efektywnie uchronić nasze rośliny przed zniszczeniem przez zbyt intensywne letnie upały, które ostatnimi czasy zdarzają się coraz częściej.