Coraz częściej słyszy się o zawodzie, który zyskuje dużą popularność nie tylko w naszym kraju, ale i za granicą. Mowa tu o opiekunie osób starszych. Większość z nas spotkała się pewnie z takim określeniem, ale często niewiele ono mówi. Zapraszam zatem do lektury tego tekstu, który przybliży charakterystykę tej profesji.
Specyfika pracy opiekuna osoby starszej
Żeby pracować jako opiekun osoby starszej, nie trzeba mieć w zasadzie konkretnego wykształcenia czy doświadczenia. Kandydat na to stanowisko powinien charakteryzować się przede wszystkim cierpliwością, empatią oraz łatwością w nawiązywaniu kontaktów. Powinien lubić również osoby starsze. Często przydaje się też prawo jazdy, a w przypadku pracy za granicą – znajomość języków obcych. Wielu Polaków wyjeżdża na Zachód (głównie do Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Holandii), by tam opiekować się osobami starszymi. Jednym z głównych powodów jest wynagrodzenie, które bywa często kilkukrotnie wyższe niż w kraju. Ilość wolnych stanowisk jest też znacznie większa. Wynika to z dwóch powodów – po pierwsze w krajach tych odsetek osób starszych jest jeszcze większy niż w Polsce. Po drugie – więcej starszych osób decyduje się na takie rozwiązanie. W Polsce nie jest ono jeszcze popularne, choć coraz więcej z nas się do tego przekonuje. Dotyczy to zarówno potencjalnych opiekunów jak i podopiecznych. Sama praca może nie wydawać się skomplikowana. Polega ona głównie na opiece nad osobą starszą oraz pomaganiu jej w zwykłych czynnościach oraz pracach domowych.
Ze względu na atrakcyjne zarobki i stosunkowo niskie wymagania wielu naszych rodaków decyduje się na pracę jako opiekun osoby starszej. Jeśli lubisz spędzać czas ze swoimi dziadkami i pomagać im na co dzień, to duża szansa, że spodoba Ci się również praca opiekuna osoby starszej. Warto przekonać się samemu!