Powietrze, a grunt – pompy ciepła

Każda technologia ma wiele swoich odmian z których każda jest dostosowana do innego rodzaju działań. Podchodzi się do tego w ten sposób aby znaleźć jak najszerszy rynek zbytu dla danych urządzeń i dostosować się do potrzeb klienty. Daje to możliwość aby szersze grono ludzi skorzystało z danej technologii i korzystało z jego innowacyjnego działania.

Czy wydajna pompa ciepła sprawdzi się w domu?

Pompa ciepłaTak samo jest w przypadku pomp ciepła. Dzielą się one na wiele różnorakich urządzeń z czego każde ma inne źródło energii cieplnej. Cały proces działania, oparty na naturalnym obiegu temperatury, jest jednak taki sam. Przez to różnią się one od siebie ceną, rozmiarami i efektywnością pracy. Dlatego nadają się one do pracy w innych warunkach i są skierowane do szerokiej grupy odbiorców. Oczywiście wydajna pompa ciepła to podstawa w kontekście ogrzewania. Kiedy szukamy taniego urządzenia to najlepszym wyjściem jest pompa ciepła powietrze woda. Określenie „tanie” w tym przypadku nie jest do końca adekwatne ponieważ taki sprzęt kosztuje nawet dwadzieścia pięć tysięcy. Nie zmienia to jednak faktu, że jest on o połowę tańszy od jego gruntownych odmian. Pompa ciepła powietrze ziemia jest wybierana głównie przez klientów lub firmy, których nie stać bądź nie mogą wykonać głębokich odwiertów pod sądy. Takowej potrzebują bowiem inne modele tego rodzaju aby mogły pobierać ciepło z większych głębokości. O tym jaka pompa ciepła jest najlepsza dla danego klienta decydują więc jego prywatne potrzeby. Właśnie dzięki różnorodnej specyfice tych urządzeń może dokonać on najbardziej odpowiedniego wyboru, który go w pełni usatysfakcjonuje. Szukając bardziej efektywnej opcji skłonimy się jednak ku gruntowym odmianą. Jest to już dobra pompa ciepła dzięki której będziemy w stanie w pełni zaspokoić potrzeby mieszkańców na prąd i wodę elektryczną. Tej pewności nie zapewniają nam bowiem powietrzne pompy ciepła ponieważ w niskich temperaturach mogą nie wytwarzać one odpowiedniej ilości energii cieplnej.

Gruntowe pompy ciepła są jednak o wiele droższe. Jeżeli myślimy o skorzystaniu z takiej technologii musimy być gotowi na wydatek rzędu pięćdziesięciu tysięcy złotych. Wszystkie pompy ciepła są jednak bardzo ekonomiczne. Redukcja kosztów za ogrzewanie sprawia, że cała inwestycja zwraca się już po kilkunastu latach.