Jako pracownik warsztatu w fabryce ciasteczek moim głównym zadaniem było pilnowanie taśm transportujących. Wbrew pozorom było to bardzo odpowiedzialne i trudne zadanie, gdyż taśmy nie mogły zatrzymać się nawet na chwilę – inaczej cała produkcja stawała w miejscu. Dlatego opowiem teraz dwa słowa o swojej pracy oraz o samych taśmach, którymi się opiekuję.
Specyfikacja i użytkowanie taśm transportujących
Jak każdy pewnie wie, taśmy używane są na liniach produkcyjnych do przesyłania… Praktycznie wszystkiego, tak naprawdę. W mojej fabryce były to produkty, półprodukty oraz składniki, które nawet na chwile nie mogły się zatrzymać – w innym wypadku maszyny nie zdążyłyby zareagować, co w najgorszym przypadku prowadziłoby do jakichś uszkodzeń. Same taśmy transportujące zrobione są z polimerów, które różnią się w zależności od rodzaju taśmy. W mojej fabryce wyróżnialiśmy taśmy poliuretanowe gładkie, które służą do transportu ogólnego i taśmy strukturalne – o odrobinie mocniejszej konstrukcji, służące do transportu produktów pod kątem. One najczęściej prowadzą do kotłów mieszalniczych, można je jednak znaleźć również w innych miejscach. Poza naszą fabryką są używane w większości przemysłów, a już w szczególności tych, w których są linie produkcyjne. Dobrym przykładem są taśmociągi na pocztach i lotniskach, które są dość szeroko znane oraz transport drewna w tartakach. Taśmy te pozwalają diametralnie przyspieszyć produkcję, dlatego tak bardzo jestem dumny ze swojego zadania – ode mnie zależy, czy produkcja będzie odbywała się bez problemu!
Jak widać taśma transportowa jest to – jak dla mnie – najważniejsza cześć łańcucha produkcyjnego. Bez niej nic nie byłoby na czas – ani surowce, ani gotowy produkt. Całe szczęście, że takie rozwiązanie powstało i zostało tak szeroko rozpowszechnione!