Rosnąca ilość podzespołów elektronicznych w łodziach, samochodach i maszynach rolniczych sprawia, że istnieje konieczność znalezienia dla nich odpowiedniego zasilania. W tym celu wykorzystywane są akumulatory, które różnią się pojemnością oraz technologią wykonania. Nowoczesne akumulatory są zdecydowanie bardziej odporne i bezproblemowe.
Główne zalety akumulatorów żelowych
Obecnie w maszynkach rolniczych, produkcyjnych, jak również w samochodach czy tez łodziach montowana jest ogromna liczba podzespołów elektronicznych. Do ich zasilania wykorzystywane są akumulatory, które przechodzą ostatnio sporą metamorfozę. Zamiast tradycyjnego, szybko rozładowującego się akumulatora elektrolitowego, coraz częściej wybierany jest akumulator żelowy. Wynika to z faktu innej konstrukcji tego akumulatora, która zapewnia mu większą odporność i mniejsza awaryjność. Akumulatory żelowe bardzo dobrze sprawdzą się zamontowane w tych maszynach, które są poddawane podczas pracy silnym wstrząsom – w tego typu akumulatorach nie zachodzi bowiem problem związany z wyciekami elektrolitu, co więcej akumulatory żelowe działają sprawnie niezależnie od swojej pozycji. Co więcej, akumulatory żelowe są praktycznie całkowicie niepodatne na rozładowywanie się pod wpływem bardzo niskich temperatur, co jest tak dużym problemem dla użytkowników akumulatorów elektrolitowych. Akumulatory żelowe dla prawidłowego działania nie wymagają także wykonywania żadnych prac konserwacyjnych więc są całkowicie bezobsługowe, co jest szczególnie ważne gdy wybieramy się w dłuższą podróż.
Rosnąca ilość podzespołów elektronicznych w pojazdach i maszynach sprawiła, że zaistniała nagła potrzeba znalezienia dla nich dobrego źródła zasilania. Wydaje się, że w tym celu sprawdzą się nowoczesne akumulatory, które nie są wypełnione elektrolitem, ale specjalnym żelem.