Rosnące zadłużenie obywateli

tani kredyt

Finanse obywateli, a kredyty banków. W tym wszystkim tanie kredyty na rynku finansowym.

Dzisiaj coraz więcej mówi się o problemie miernego zadłużenia klientów banków. W rzeczywistości trzeba problem z wypłacalnością klientów połączyć z problemem globalnego kryzysu ekonomicznego. Nagły wzrost bezrobocia i spadek zarobków na masową skalę doprowadził wiele gospodarstw domowych pozbawionych oszczędności na skraj przepaści.

tani kredytW samych Stanach Zjednoczonych setki tysięcy pięknych domów, które nie tak dawno temu budowane były masowo za tani kredyt hipoteczny od banku, przejmowane były z powrotem przez nie w wyniku utarty zdolności do regulowania rat przez klientów. Co gorsze, bezrobocie i tragiczna sytuacja finansowa na rynku sprawiła, że domów tych nie warto było licytować – ich spłata nie pozwoliłaby bankowi na uregulowanie nawet połowy zadłużenia. W tej sytuacji w USA nawet banki zaczęły upadać. To doskonały przykład na to, że w umowie kredytowej między bankierami a zwykłymi klientami, ryzyko rozkłada się dość równomiernie.
Nie jest bowiem w interesie żadnego banku posiadanie dużej liczby złych kredytów, czyli takich pożyczek, które dzisiaj nie są w ogóle spłacane i nie ma większych szans na wyegzekwowanie długu. Jeśli człowiek nagle traci pracę, oszczędności, samochód czy dom, nie ma praktycznie nic, co bank mógłby wykorzystać do pokrycia swoich kosztów. W związku z tych, aby uniknąć podobnych kryzysów finansowych w przyszłości, większość ustawodawców na świecie zdecydowała się na wprowadzenie bardziej restrykcyjnych norm i rekomendacji dla banków i innych instytucji pożyczkowych.

W Polsce chociażby zarekomendowano bankom, aby nie udzielały kredytów w przypadku klienta, który miałby przekroczyć pięćdziesiąt procent swojego miesięcznego wynagrodzenia na zobowiązania kredytowe. W ten sposób spadła zdolność kredytowa wielu ludzi, ale ostatecznie lepiej, by nie otrzymali oni kredytu, który następnie będzie ciążył im, bankowi oraz całej gospodarce. Banki w Polsce według wszystkich stress testów są jednymi z najlepiej przygotowanych na kolejny kryzys z całej Europy.