Istnieje wiele różnych metod leczenie, które uznawane są za niekonwencjonalne. Przykładem może być hipnoza, której terapeutyczne działanie poddaje w wątpliwość wiele osób. Jednak jest to metoda wykorzystywana w psychiatrii i psychologii. Pomaga ona stawiać prawidłowe diagnozy czy wspomagać leczenie. Jak działa hipnoza? Komu może pomóc?
Na czym polega hipnoza i jakie są jej rodzaje?
Hipnoza to stan, w którym nasz umysł wpada w swego rodzaju trans. Jest to podobne do snu, jednak profesjonalni hipnotyzerzy rozdzielają te pojęcia. Stan hipnozy charakteryzuje się bowiem skupieniem na jednej rzeczy, obniżonymi możliwościami planowania, zwiększoną sugestywnością czy możliwością przywoływania odległych wspomnień i obrazów. Istnieje kilka różnych rodzajów hipnozy. Najczęściej spotyka się hipnotyzerów specjalizujących się w hipnozie dynamicznej, gdzie łączy się kilka różnych metod wprowadzania w trans. Na uwagę zasługuje również hipnoza regresyjna, której działanie ma zbawienne skutki dla osoby wprowadzonej w taki trans. W tym stanie osoba może przypomnieć sobie każde najmniejsze wspomnienie z przeszłości, przywołać swoje odczucia czy myśli. Ten rodzaj hipnozy często wykorzystywany jest w terapii traum oraz przy rozwiązywaniu ciężkich problemów emocjonalnych. Hipnoza może pomóc w zwalczaniu nerwicy czy stanów lękowych. Oprócz tego pozwala na poznanie możliwości własnego umysłu, a w następnej kolejności na pozbycie się blokad, które uniemożliwiały normalne funkcjonowanie.
Wiele osób nie docenia zbawiennego wpływu hipnozy nie tylko na umysł, ale też na całe życie. Niekiedy w trudnych sytuacjach życiowych, kiedy zmagamy się z problemami natury psychicznej, nerwicami czy uzależnieniem, warto spróbować takich niekonwencjonalnych technik. Dzięki temu nic nie stracimy, a możemy zyskać komfort i uwolnienie się od traumy czy złych wspomnień.