Trwałość i skuteczność. Właściwości szpachli do masy betonowej

Podstawowym materiałem wykończeniowym w pracach budowlanych jest niewątpliwie beton. Ten materiał budowlany trudno nazwać szlachetnym, jednak prawdą jest, że ze względu na wszechstronne zastosowanie, masa betonowa wydaje się być niemalże niezastąpiona. Jak zadbać o prawidłowe wykończenie betonowych powierzchni?

Czym szpachlować beton?

szpachla do betonuProces rozprowadzania i utwardzania się betonu rządzi się swoimi prawami i dzieli się na kilka etapów. Podczas końcowego z nich, a więc po zaschnięciu, pojawiają się ubytki i porowate uskoki – jest to zjawisko naturalne, mamy przecież do czynienia z rozdrobnionym cementem i kruszywem. Z nierównościami, powstałymi na etapie zasychania betonu, najlepiej poradzi sobie dobra jakościowo szpachla do betonu. Szpachla, zwana również zaprawą, zbudowana jest, podobnie jak sam beton, z cementu, ale i z takich dodatków, jak sztuczne domieszki polimerowe. Zastosowanie szpachli wymaga jedynie uprzednich działań ściernych, wykonywanych w ten sposób, aby zaprawa uzyskała przyczepność. Czy nakładanie szpachli jest czynnością skomplikowaną? Można pokusić się o stwierdzenie, że nie – jedynym wyzwaniem jest bowiem rozprowadzenie cienkiej warstwy szpachli na wyrównanym betonie, dopasowując się automatycznie do wszelkich szczelin i ustępów na wyrównywanej powierzchni ścian, sufitów czy posadzek. Czas schnięcia zaprawy dzięki zrównoważonemu jej składowi i wysokiej odporności na wilgoć jest optymalny.

Wyrównywanie powierzchni, przygotowywanych na bazie betonu należy do najczęściej wykonywanych prac budowlanych. Nie oznacza to, że w wyniku rutyny można pozwolić sobie na zaniechanie poszczególnych etapów tych prac. Przeciwnie; warto zadbać, by czynności wykończeniowe oraz wybierane materiały były skuteczne i dobre jakościowo.