Uprawa borówki amerykańskiej w gospodarstwie domowym

 

Borówka amerykańska w uprawie nie jest trudna, ale powodzenie uprawy zależy od składu gleby, wymaganej kwasowości i wyboru lokalizacji. Istotne znaczenie ma również jakość sadzonki. Borówki rosną i owocują tylko na glebach kwaśnych, lekkich i najlepiej sadzić je właśnie na takim miejscu. Roślina będzie ulokuje swoje siedlisko pod koronami drzew w ogrodzie.

Pielęgnacja i technika sadzenia borówek amerykańskich

sadzonki borówki amerykańskiejJako sadzonki borówki wykorzystuje się dwuletnie krzewy z lasu, które sadzi się w całości. Przed sadzeniem miejsce jest wolne od chwastów. Następnie warstwę gleby usuwa się paskiem na głębokość łopaty, a wykop wypełnia się mieszanym podłożem zgniłej ściółki leśnej, torfu, trocin i piasku, który wylewa się z góry. W obecności siarki wskazane jest dodanie jej do podłoża w celu adaptacji borówek, chroniąc młode korzenie przed pasożytami i formacjami grzybiczymi. Popiół drzewny jest neutralizatorem kwasowości, dlatego nie jest stosowany do dezynfekcji. Jeśli gleba jest bliższa strukturze neutralnej, podłoże pod jagody obficie nasącza się wodą, zakwasza łyżką stołową kwasu szczawiowego lub cytrynowego i dodaje się pokruszone gałęzie sosny, jałowca, cyprysu lub starej kory iglastej podłoże. Do tak przygotowanej gleby można umieścić sadzonki borówki amerykańskiej. Borówki nie tolerują rozkładającej się, aktywnej materii organicznej, karmią się związkami mineralnymi w małych dawkach.

Małe krzewy otrzymują dostateczną ilość mikroelementów z warstwy wierzchniej i ściółki, zwilżonej naturalnymi osadami, poprzez rosnące gałęzie korzeniowe. Wiosną sadzonki są przesadzane na planowaną uprawę lub uprawiane są w szkółce przez kolejny rok. Owocowanie borówki następuje w trzecim sezonie po siewie. Aby chronić dojrzałe jagody przed ptakami, które silnie lgną do owoców, można użyć siatek rozciągniętych na krzakach.