Współpraca rozwoju i operacji

Pojęcie devops (współpraca rozwoju i operacji) to metoda tworzenia oprogramowania, której zadaniem jest podkreślenie współpracy, komunikacji i integracji między dwoma deweloperami i specjalistami od eksploracji. Jest to odpowiedź na współzależność rozwoju i operacji. Przyspiesza i systematyzuje pracę.

Używanie współpracy rozwoju i opracji

devopsMetoda ta polecana jest sektorom bankowym, mediom, portalom internetowym, działalnościom e-commerce. Jest to rozwiązanie idealne dla firm, które wdrażają wiele zmian w dużej częstotliwości, a do tego chcących zachować wysoką jakoś sprzedawanej usługi bądź produktu. Z punktu widzenia devops przedstawienie integracji wdrożenia jest sprawą niejednokrotną, jako dyscyplina weryfikowania i budowania produktów z pomocą automatycznych tekstów regresji, a czasem aktualizowania i analizowania kodów. Podejście to jest bliskie programistom, ponieważ umożliwia im opracowanie rozwiązania wysokiej jakości. Proces tego postępu jest bezpieczny, gdyż praktykuje się przy nim metodę małych kroków, która daje możliwość na natychmiastowa informację zwrotną na temat potencjalnych wad kodu. Mimo to devops sam w sobie nie definiuje sposobów zarządzania zmianą. Aby przyjąć devops należy mieć dobre metody w zarządzaniu zmianą oraz jak najbardziej uszczuplić ten proces, by nie zajmował dużej ilości czasu. Metoda ta umożliwia obydwu stronom bardzo dobra współpracę, wdrażanie zmian proaktywnie, a nie reaktywnie, dzięki czemu ryzyko odrzucenia zmian zmniejsza się o 60%.

Współpraca rozwoju i operacji, czyli Devops, umożliwia firmom szybkie reakcje na proponowane zmiany, a do tego ryzyko częstego odrzucania propozycji wyraźnie maleje. Jest to uwarunkowane tym, iż z uprzedzeniem monitoruje się działania firmy, co podsuwa więcej trafnych opcji.