Wykrywanie oprogramowania podsłuchowego

 

Obecnie używane systemy operacyjne w telefonach i urządzeniach przenośnych pozwalają na łatwe podłożenie podsłuchu. Mimo iż takowe są dostępne wyłącznie dla osób upoważnionych, czasem bywają wykorzystywane w nieuczciwych celach, przez osoby które nabyły takie aplikacje nielegalnie. Nie są to jednak nowoczesne programy, a zazwyczaj przestarzałe wersje, dawno wycofane z użycia.

Wykrywanie programów podsłuchowych w telefonie

wykrywanie podsłuchówChoć są to aplikacje przestarzałe, w dalszym ciągu zachowują przynajmniej mierną skuteczność i mogą być wykorzystane do czynów zabronionych, lub też wpływać negatywnie na pracę urządzenia. W przypadku podejrzenia podłożenia podsłuchu w telefonie czy urządzeniu przenośnym, najlepiej więc zgłosić się do agencji detektywistycznej lub ogniwa policji zajmującego się przestępstwami elektronicznymi. Wykrywanie podsłuchów po zgłoszeniu faktu do odpowiednich służb jest zazwyczaj przeprowadzane na miejscu, przez wyszkolonych techników używających nowoczesnego oprogramowania skanującego. Przestarzałe aplikacje monitorujące bywają dość łatwe do znalezienia i usunięcia, gdyż działają one w sposób widoczny dla każdego użytkownika telefonu obeznanego z działaniem systemu operacyjnego. Mimo iż pozwala to czasem znaleźć aplikację i wszystkie jej elementy składowe, specjaliści zalecają zgłoszenie się do profesjonalnych pracowników w celu jej usunięcia.

Programy monitorujące mogą bowiem nadpisywać pliki systemowe, które przestają funkcjonować po skasowaniu danych wykonawczych podsłuchu, a tym samym mogą doprowadzić do nieprawidłowego działania lub nawet uszkodzenia telefonu. Z pomocą odpowiedniego oprogramowania, usunięcie takiej aplikacji z pamięci telefonu nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut, i jest całkowicie skuteczne.