Każde urządzenie czy przedmiot jest wykonane z co najmniej kilku elementów połączonych ze sobą w jedną całość. Do łączenia mogą być wykorzystane różne techniki połączeń. Zaliczyć można do nich między innymi połączenia stałe oraz rozłączne. Połączenia stałe to takie których usunięcie skutkuje stałym uszkodzeniem elementów lub powierzchni.
Śruba dodatkowo chroniona przez zaślepkę
Zaliczyć do tego grona można chociażby spawanie. W przypadku połączeń rozłącznych do ich usunięcia niezbędne są odpowiednie narzędzia. Przykładem mogą być tutaj chociażby wkręty czy śruby, które łączą ze sobą dwie powierzchnie a do ich usunięcia potrzebne są odpowiednie bity i śrubokręty. Szczególnie połączenia śrubowe są powszechnie wykorzystywane w różnych sprzętach i urządzeniach. Spotkać je można praktycznie wszędzie. Zapewniają one dobre, trwałe połączenie które może być usunięte bez uszkodzenia przedmiotu czy powierzchni. W niektórych przypadkach wymagane jest żeby połączenia te nie były widoczne. Jest to podyktowane dbałością o estetykę oraz wykonanie produktu końcowego. Zaślepki na śruby umożliwiają zamaskowanie połączenia. Dzięki nim śruby nie są widoczne a sam element jest jednolity. Przykładem tego typu rozwiązań mogą być chociażby meble, które często w miejscach połączenia śrubami czy wkrętami posiadają zaślepki.
Sprawia to że cały mebel wygląda jednolicie a osoby postronne nie wiedzą w którym miejscu zostało zrealizowane połączenie. Zaślepki spełniają również inną funkcję. Często mają one również chronić połączenie przed dostępem chociażby wody, która mogłaby spowodować korozję. W tym celu stosowane są specjalne zaślepki z uszczelkami gumowymi, które zapobiegają wnikaniu wody w szczeliny pomiędzy śrubą a gwintem. W ten sposób połączenie śrubowe cechuje się większą trwałością na warunki atmosferyczne.