Charakterystyczna budowa kusz bloczkowych

Jest wiele rodzajów kusz, które można kupić w sklepach sportowych, w sklepach z militariami, dla myśliwych i nie tylko. Kuszę można również kupić przez internet – istnieją sklepy online, które mają naprawdę bogaty asortyment w tym zakresie.

Utrzymanie cięciwy łatwiejsze niż jej naciągnięcie

kusze bloczkoweKusze wykorzystywane są obecnie głównie w dwóch celach – albo są to cele rekreacyjno-sportowe albo też cele myśliwskie, czyli do polowań. Już bardzo dawno temu, kiedy jeszcze nie było broni palnej, do polowań wykorzystywano łuki. Kusze są jednak znacznie poręczniejsze i łatwiejsze w obsłudze. Wiadomo, że potrzebna jest wiedza na temat rodzajów kusz. Tylko wtedy możliwy jest wybór odpowiedniej kuszy, która spełni oczekiwania użytkownika. W ofercie sklepów znajdują się np. kusze refleksyjne, sportowe, pistoletowe, repetujące. Na uwagę zasługują również kusze bloczkowe, które cieszą się bardzo dużą popularnością. Od razu należy zaznaczyć, że nie ma jednego typu kusz bloczkowych. Przeciwnie – jest bardzo wiele rodzajów kusz bloczkowych, ale zasada ich działania pozostaje niezmienna. W łuku kuszy na końcach ramion znajduje się specjalny system bloczków. Same ramiona łuku wyglądają inaczej niż w kuszy refleksyjnej. Tutaj końcówki ramion kuszy nie są odgięte dodatkowo na zewnątrz. To sprawia, że ramiona tej kuszy są sztywniejsze niż w kuszy refleksyjnej czy w innych rodzajach kusz. Na łuku pomiędzy bloczkami znajduje się nawinięty kabel. Cięciwa kuszy również nawinięta jest na bloczki, a całość łączy się z kablem.

Kabel z kolei przebiega pomiędzy obydwoma ramionami. Cała ta budowa sprawia, że niepotrzebna jest duża siła do utrzymania cięciwy. Przeciwnie – jest ona nawet mniejsza niż siła potrzebna do naciągnięcia takiej cięciwy. Właśnie dlatego kusza bloczkowa wybierana jest zarówno przez początkujących jak i profesjonalistów.